Honeywell CT40-L0N-2SC110F Dolphin CT40 Handheld Mobile Computer
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Honeywell Dolphin CT40 mobile computer, Android 7.1, 4GB, 32GB, 5" touchscreen, 1D/2D N6603 standard-range imager, 13 MP camera, 802.11 a/b/g/n/ac/r/k/mc, WLAN, Bluetooth 5.0, 4,090 mAh battery, FCC.
The Dolphin™ CT40, built on Android™ and the Mobility Edge™ platform, is a sleek, enterprise-class, full-touch device for retail, light T&L, and DSD applications designed to help businesses provide a seamless customer experience and speed workflows such as inventory lookup on the sales floor, backroom inventory management, in-store merchandising, and order picking for in-store pickup or delivery. The Dolphin CT40 is also an Android Enterprise Recommended device, meaning it's rugged, built to deploy easily in the field, and built to stay up to date over a long-life span.
| Manufacturer Part No. | CT40-L0N-2SC110F |
|---|---|
| Model | CT40 |
| Manufacturer Product Link | https://www.honeywellaidc.com/products/computer-devices/handheld/dolphin-ct40 |
| User Interface | Touchscreen |
| Operating System | Android 7.1 Nougat |
| Battery | Lithium-Ion Battery |
| IP Rating | IP64 |
| Scanner Features | Camera, GMS (Google Mobile Services) |
| Durability | General Purpose |
| Barcode Type | 1D, 2D |
| Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, BTLE, Micro SD Slot, WiFi |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Screen Size (Inches) | 5 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Storage Memory | 32 GB |
| MIMO Configuration | N/A |
| Scan Type | Area Imager |
| Scanning Range | Standard |
