Intermec Duratherm II 3.13" x 429' DT Paper Receipt E24789 (White, 50 Rolls)
Manufacturer Part No.
E24789
Retail
$161.76
Web Price
$147.49
/case (50 rolls per case)
- 3.13" x 429' white uncoated paper receipt
- Continuous roll with 0.4" inner core and 1.38" outer diameter
- 50 rolls per case
Duratherm labels and tags are easy to use and do not require a ribbon to print. Ideal for indoor labeling applications where temperatures do not exceed 140 °F (60 °C). Duratherm Receipt is a direct thermal paper that provides excellent print quality. Well-suited for most general receipt applications, most notably for use in portable thermal printers.
| Manufacturer Part No. | E24789 |
|---|---|
| Printer Type | Mobile |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 0.40" |
| Label Material | Paper, Uncoated |
| Labels Across | N/A |
| Adhesive | None |
| Label Width (in.) | 3.13" |
| Outer Diameter | 1.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 1.375" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 50 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
