Intermec Duratherm II 3.25" x 7.38" DT 7mil Paper Tags E02319 (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
E02319
Retail
$163.54
Web Price
$149.10
/case (4 rolls per case)
- 3.25" x 7.38" white uncoated paper 7mil tags with permanent adhesive
- Perforated roll with 3" inner core and 8.38" outer diameter
- 813 tags per roll, 4 rolls per case
Duratherm labels and tags are easy to use and do not require a ribbon to print. Ideal for indoor labeling applications where temperatures do not exceed 140 °F (60 °C). Duratherm II Tag is a general purpose paper tag providing high-quality, cost-effective printing. Duratherm II Tag is recommended for applications where labeling is not suitable. This product resists curling, even in high-humidity environments.
| Manufacturer Part No. | E02319 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper, Uncoated |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 813 |
| Adhesive | Permanent |
| Label Width (in.) | 3.25" |
| Label Length (in.) | 7.38" |
| Outer Diameter | 8.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.38" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
