Intermec Duratherm II 3" x 2" No-Perf DT Labels E02677 (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
E02677
Retail
$167.72
Web Price
$152.93
/case (4 rolls per case)
Intermec Duratherm II 3" x 2" No-Perf DT Labels E02677 (White, 4 Rolls)
A general purpose direct thermal paper label that delivers high-quality, cost-effective printing. Duratherm II is recommended for most general use applications where exposure to chemicals and moisture is not anticipated.
| Manufacturer Part No. | E02677 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 2823 |
| Adhesive | Permanent |
| Label Width (in.) | 3" |
| Label Length (in.) | 2" |
| Outer Diameter | 8.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.38" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
