Intermec Duratherm II 6" x 4" DT Paper Labels E12400 (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
E12400
Retail
$335.76
Web Price
$306.15
/case (4 rolls per case)
- 6" x 4" white uncoated paper labels with permanent adhesive
- Perforated roll with 3" inner core and 8.38" outer diameter
- 1454 labels per roll, 4 rolls per case
Duratherm labels and tags are easy to use and do not require a ribbon to print. Ideal for indoor labeling applications where temperatures do not exceed 140 °F (60 °C). Duratherm II general purpose direct thermal paper labels delivers high-quality, cost-effective printing. Duratherm II is recommended for most general use applications where exposure to chemicals and moisture is not anticipated.
| Manufacturer Part No. | E12400 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper, Uncoated |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 1454 |
| Adhesive | Permanent |
| Label Width (in.) | 6" |
| Label Length (in.) | 4" |
| Outer Diameter | 8.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.38" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
