Intermec Duratran II 3.55" x 1.8" TT 7mil Paper Tags E10314 (White, 8 Rolls)
Manufacturer Part No.
E10314
Retail
$292.12
Web Price
$266.34
/case (8 rolls per case)
- 3.55" x 1.8" white paper 7mil tags
- Perforated roll with 3" inner core and 8.38" outer diameter
- 3333 tags per roll, 8 rolls per case
A bright white, top-coated thermal transfer tag offering high-quality, cost-effective printing. Suitable for Work in Process, pick tickets, packing slips, etc.
| Manufacturer Part No. | E10314 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 3333 |
| Label Width (in.) | 3.55" |
| Label Length (in.) | 1.8" |
| Outer Diameter | 8.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.38" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 8 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
