Intermec Duratran II 4.25" x 3" TT Paper Labels E12362 (White, 8 Rolls)
Manufacturer Part No.
E12362
Retail
$750.00
Web Price
$576.29
/case (8 rolls per case)
- 4.25" x 3" white paper labels
- Perforated roll with 3" inner core and 8.38" outer diameter
- 1920 labels per roll, 8 rolls per case
Duratran II labels provide high-quality, cost-effective printing for general use applications. These labels are compatible with TMX1500 and TMX2200 ribbons and are recommended when moderate abrasion, heat, or sunlight is present.
| Manufacturer Part No. | E12362 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 1920 |
| Label Width (in.) | 4.25" |
| Label Length (in.) | 3" |
| Outer Diameter | 8.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.38" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 8 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
