Intermec Duratran Pro 4" x 6" TT Tags E12982 (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
E12982
Web Price
$529.75
/case (4 rolls per case)
- 4" x 6" white synthetic tags with sensor mark and air-eject hole
- Perforated roll with 3" inner core and 8.38" outer diameter
- 916 tags per roll, 4 rolls per case
A durable, high-quality polyolefin thermal transfer label. Exhibits good tear resistance and moisture resistance, as well as moderate temperature and chemical resistance.
| Manufacturer Part No. | E12982 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Synthetic |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 916 |
| Label Width (in.) | 4" |
| Label Length (in.) | 6" |
| Outer Diameter | 8.38" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.38" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
