Intermec E25733 FanTastock™ 1 Thermal Transfer Polyester Label (formerly Indelible) 4" x 6" (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
E25733
Retail
$734.44
Web Price
$669.65
/case (4 rolls per case)
- 4" x 6" white polyester labels with high-tack acrylic adhesive
- Perforated roll with 3" inner core and 8" outer diameter
- 979 labels per roll, 4 rolls per case
FanTastock™ thermal transfer labels are exceptionally durable when applied with thermally sensitive ink ribbons, producing barcodes that are both visible-light and infrared scannable. This is a high-gloss, top-coated polyester label with exceptional print quality. Excellent tear, smear and abrasion resistance; highly moisture and heat resistant. Aggressive acrylic adhesive. Product is UL- and cUL-recognized when printed with select ThermaMAX™ 3000 series ribbons.
| Manufacturer Part No. | E25733 |
|---|---|
| Printer Type | Industrial |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Polyester, Synthetic |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 979 |
| Adhesive | Acrylic, High Tack |
| Label Width (in.) | 4" |
| Label Length (in.) | 6" |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
