PEAK Performance 3" x 2" Direct Thermal Mobile 3/4" Core Labels PPL3020PDSR02360 (White, 36 Rolls)
Manufacturer Part No.
PPL3020PDSR02360
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Web Price
$150.13
/case (36 rolls per case)
- Black sensor bar, perforated, 3" x 2" direct thermal uncoated paper labels, white
- Permanent acrylic adhesive
- 0.75" inner core, 2.4" outer diameter, wound out
- 1 across, 345 labels per roll
- Recommended for mobile barcode label printers
- Case of 36 rolls
An uncoated, medium-sensitivity product with excellent image quality. It is manufactured with a permanent acrylic adhesive. Since this product is uncoated, it should be tested by the end-user for their application. It should not be used for applications that require extreme environmental resistance or exposure to damp, oily, or greasy conditions. 3.3mil label (roll) on 40# White Kraft liner.
| Manufacturer Part No. | PPL3020PDSR02360 |
|---|---|
| Printer Type | Mobile |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 0.75" |
| Label Material | Paper, Uncoated |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 345 |
| Adhesive | Acrylic, Permanent |
| Label Width (in.) | 3" |
| Label Length (in.) | 2" |
| Outer Diameter | 2.4" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 36 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
