PEAK Performance 4" x 2" Direct Thermal Standard Labels PPL4020PDSR38040 (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
PPL4020PDSR38040
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Web Price
$89.82
/case (4 rolls per case)
- Perforated, 4" x 2" direct thermal uncoated paper labels, white
- Permanent acrylic adhesive
- 3" inner core, 8" outer diameter, wound out
- 1 across, 3000 labels per roll
- Recommended for desktop barcode label printers
- Case of 4 rolls
Uncoated, medium-sensitivity product with excellent image quality – manufactured with permanent acrylic adhesive. Winding direction: out. Compatible with desktop printers. Since this product is uncoated, it should be tested by the end-user for their application. It should not be used for applications that require extreme environmental resistance or exposure to damp, oily, or greasy conditions.
| Manufacturer Part No. | PPL4020PDSR38040 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper, Uncoated |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 3000 |
| Adhesive | Acrylic, Permanent |
| Label Width (in.) | 4" |
| Label Length (in.) | 2" |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
