PEAK Performance 4" x 6" Thermal Transfer 1" Core Labels PPL4060PTTR14160 (White, 16 Rolls)
Manufacturer Part No.
PPL4060PTTR14160
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Web Price
$115.19
/case (16 rolls per case)
- Perforated, 4" x 6" thermal transfer topcoated paper labels, white
- Permanent acrylic adhesive
- 1" inner core, 4 outer diameter, wound out
- 1 across, 250 labels per roll
- Recommended for mobile barcode label printers
- Case of 16 rolls
Premium top-coated 3.0mil thermal transfer paper with permanent acrylic adhesive on 40# White Kraft liner. Winding direction: out. Compatible with desktop printers.
| Manufacturer Part No. | PPL4060PTTR14160 |
|---|---|
| Printer Type | Mobile |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 1.00" |
| Label Material | Paper, Coated |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 250 |
| Adhesive | Acrylic, Permanent |
| Label Width (in.) | 4" |
| Label Length (in.) | 6" |
| Outer Diameter | 4.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 16 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
