SATO M-10e Wide Industrial DT/TT Label Printer WM1002021
Manufacturer Part No.
WM1002021
Retail
$5,495.00
Web Price
$4,140.07
Includes power cord.
SATO's new M10e was designed with manufacturing applications in mind. This barcode printer creates labels up to a full 11.8 inches wide at a speed of up to 5 inches per second. The 10.5-inch printhead makes it possible to print large format compliance labels at top speed without rotating the image. The M10e printer can hold media sizes up to approximately 11.8" wide x 16.6" long. For maximum throughput, a 32-bit high speed RISC processor is in the heart of every M10e printer.
| Manufacturer Part No. | WM1002021 |
|---|---|
| Printing Method | Direct Thermal, Thermal Transfer |
| Maximum Print Width (Inches) | 10.5 |
| Maximum Media Width (Inches) | 11.8 |
| Minimum Media Width (Inches) | 5.16 |
| Connectivity | 802.11g, Parallel Port, RS-232, RS-485 (IBM 46XX), USB |
| Print Features | Adjustable Black Line Sensor |
| Print Speed (IPS) | 5 |
| DPI | 305 |
| Maximum Daily Print Volume | 24/7 |
| Max Media Inner Core (Inches) | 3" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.60" |
| Winding Direction | In |
