Zebra PolyPro 3000T 3.25" x 2" TT Label 10011993 (White, 4 Rolls)
Manufacturer Part No.
10011993
In Stock: Usually ships within 6 days
Retail
$389.72
Web Price
$355.35
/case (4 rolls per case)
• For use with industrial printers
• White, thermal transfer, polypropylene label with permanent adhesive
• Inner core: 3 in., outer diameter: 8 in.
• 2448 labels per roll
Thermal transfer matte polypropylene label with a permanent acrylic adhesive. Provides 1-2 year outdoor durability, resistance to scratching and smearing, and some flexibility for labeling curved surfaces.
| Manufacturer Part No. | 10011993 |
|---|---|
| Printer Type | Industrial |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Polypropylene |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 2448 |
| Adhesive | Permanent |
| Label Width (in.) | 3.25" |
| Label Length (in.) | 2" |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 4 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
