Zebra Z-Band Direct 1.25" x 11" Perf DT Wristbands 10006648 (White, 6 Cartridge)
Manufacturer Part No.
10006648
Retail
$630.54
Web Price
$583.44
/case (6 rolls per case)
Zebra Z-Band Direct 1.25" x 11" Perf DT Wristbands 10006648 (White, 6 Cartridge)
• For desktop wristband printers
• Latex-free, direct thermal, white, coated polypropylene wristband with permanent acrylic adhesive paper tabs for securement
| Manufacturer Part No. | 10006648 |
|---|---|
| Printer Type | Industrial |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Polypropylene |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 450 |
| Adhesive | Permanent |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 6 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
