Zebra Z-Band UltraSoft 0.75" x 11" DT Wristband 10015356K (White, 6 Rolls)
Manufacturer Part No.
10015356K
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Retail
$386.14
Web Price
$354.91
/case (6 rolls per case)
• For use with HC100 desktop wristband printers
• White, direct thermal, polypropylene wristbands with permanent adhesive
• 175 wristbands per roll
Ultra-soft and flexible direct thermal polypropylene and vinyl wristband with a tamper-evident adhesive closure. Scannable up to 14 days. Latex-free.
| Manufacturer Part No. | 10015356K |
|---|---|
| Printer Type | HC100 |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Label Material | Polypropylene |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 175 |
| Adhesive | Permanent |
| Label Width (in.) | 0.75" |
| Label Length (in.) | 11" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 6 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
