Zebra Z-Perform 2000D 2" x 1" All-Temp DT Paper Labels 10010028 (White, 6 Rolls)
Manufacturer Part No.
10010028
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Retail
$95.76
Web Price
$87.34
/case (6 rolls per case)
- 2" x 1" white paper labels with all-temp permanent acrylic adhesive
- Perforated roll with 1" inner core and 5" outer diameter
- 2340 labels per roll, 6 rolls per case
- Meets FDA 175.105 indirect food contact requirements
A standard, direct thermal, bright white, coated, paper label with all-temp permanent acrylic adhesive that survives at temperatures as low as -65 °F and can by applied at temperatures as low as -40 °F. Ideal for direct thermal paper applications that require limited durability.
| Manufacturer Part No. | 10010028 |
|---|---|
| Printer Type | Desktop |
| Printing Method | Direct Thermal |
| Inner Core Size | 1.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 2340 |
| Adhesive | Acrylic, All-Temp Permanent |
| Label Width (in.) | 2" |
| Label Length (in.) | 1" |
| Outer Diameter | 5.00" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 5.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 6 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
