Zebra Z-Select 4000T 2" x 5.5" No-Perf TT Labels 72305 (White, 10 Rolls)
Manufacturer Part No.
72305
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Retail
$224.70
Web Price
$204.85
/case (10 rolls per case)
• Thermal transfer paper labels with all-temp permanent, acrylic adhesive
• 1050 labels per roll, no perforation
• 3-inch inner core and 8-inch outer diameter
• For industrial printers
• Premium, thermal transfer, bright white, coated, ultra-smooth paper label with all-temp permanent acrylic adhesive that survives at temperatures as low as -65 °F and can by applied at temperatures as low as -20 °F
| Manufacturer Part No. | 72305 |
|---|---|
| Printer Type | Industrial |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | N/A |
| Label per Roll or Stack | 1050 |
| Adhesive | Acrylic, All-Temp Permanent |
| Label Width (in.) | 2" |
| Label Length (in.) | 5.5" |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 10 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
