Zebra Z-Select 4000T 3" x 1" No-Perf TT Labels 72284 (White, 6 Rolls)
Manufacturer Part No.
72284
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Retail
$217.32
Web Price
$198.12
/case (6 rolls per case)
• Thermal transfer paper labels with permanent, acrylic adhesive
• 5180 labels per roll, no perforation
• 3-inch inner core and 8-inch outer diameter
A premium, thermal transfer, bright white, coated, ultra-smooth paper label with a permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Permanent acrylic adhesive that may be used across a wide temperature range; meets FDA 175.105 indirect food contact requirements. Suitable for labeling of packaging material including corrugate, plastic, and metal; product identification, compliance labeling, work in process. Recommended for indoor use.

Click Here for a Compatible Label from Peak-Ryzex
Peak-Ryzex invites you to try our PEAK PERFORMANCE brand OEM compatible labels – for premium quality at extremely competitive pricing. Backed by the nationwide leader in barcoding solutions, Peak-Ryzex, our labels and ribbons are fully tested and 100% certified for all of today's popular thermal printers.
| Manufacturer Part No. | 72284 |
|---|---|
| Printer Type | Industrial |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 5180 |
| Adhesive | Acrylic, Permanent |
| Label Width (in.) | 3" |
| Label Length (in.) | 1" |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 6 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
