Zebra Z-Select 4000T 6" x 8" Perf TT Labels 94683 (White, 2 Rolls)
Manufacturer Part No.
94683
In Stock: Usually ships within 1-3 days
Retail
$120.08
Web Price
$109.47
/case (2 rolls per case)
• Thermal transfer paper labels with permanent, acrylic adhesive • 690 labels per roll, perforated • 3-inch inner core and 8-inch outer diameter
A premium, thermal transfer, bright white, coated, ultra-smooth paper label with a permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Permanent acrylic adhesive that may be used across a wide temperature range; meets FDA 175.105 indirect food contact requirements. Suitable for labeling of packaging material including corrugate, plastic, and metal; product identification, compliance labeling, work in process. Recommended for indoor use.

Click Here for a Compatible Label from Peak-Ryzex
Peak-Ryzex invites you to try our PEAK PERFORMANCE brand OEM compatible labels – for premium quality at extremely competitive pricing. Backed by the nationwide leader in barcoding solutions, Peak-Ryzex, our labels and ribbons are fully tested and 100% certified for all of today's popular thermal printers.
| Manufacturer Part No. | 94683 |
|---|---|
| Printer Type | Industrial |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Inner Core Size | 3.00" |
| Label Material | Paper |
| Labels Across | 1 |
| Label per Roll or Stack | 690 |
| Adhesive | Acrylic, Permanent |
| Label Width (in.) | 6" |
| Label Length (in.) | 8" |
| Outer Diameter | 8.00" |
| Max Outer Diameter (Inches) | 8.00" |
| Winding Direction | Out/Unspecified |
| Rolls Per Case | 2 |
| Media Form Factor | Roll |
| Color | White/Unspecified |
| Perforation | Perforated |
